لزوم تعیین تکلیف وضعیت استخدامی 80 هزار شاغل آموزش و پرورش

لزوم تعیین تکلیف وضعیت استخدامی 80 هزار شاغل آموزش و پرورش

حاجی میرزایی گفت: 80 هزار نیرو در آموزش و پرورش شاغل داریم که هنوز وضعیت استخدامی آنها تعیین تکلیف نشده است.
به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزشو پرورش در حاشیه نهمین نشست از سلسله نشست‌های گفتگوی هفته که با موضوع گفتگو بر محور تحول و با حضور علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کرونا در کنار مصائب و محدودیت‌هایی که ایجاد کرد، فرصتی را در اختیار ما قرار داد تا هر هفته همایشی را با حضور بیش از ۸۰۰ نفر از مدیران و مسئولان آموزش و پرورش سراسرکشور به صورت مجازی برگزار کنیم. در این جلسات هفتگی سعی کرده ایم یکی از مسئولان کشوری را دعوت کنیم و با طرح موضوع و جمع آوری نظرات و مشکلات استان‌های خود، به حل مسائل مطرح شده و ارائه راهکار‌های لازم برای ارتقاء عملکرد نظام تعلیم و تربیت بپردازیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در جلسه امروز در مورد تخصیص نیروی انسانی، اعتبارات اختصاص یافته به آموزش و پرورش، عدالت آموزشی، آموزش در زیست بوم جدید و بسترفضای مجازی و سهم آموزش و پرورش در انجام ماموریت‌ها از طرف دولت صحبت کردیم و به نتایج خوبی رسیدیم.

حاجی میرزایی در پاسخ به این سوال که دولت با کم کردن سهم بودجه آموزش و پرورش، این دستگاه را به سمت خصوصی رفتن ناچار می‌کند؟ گفت: سهمی از بودجه که دولت به ما اختصاص داده در مجلس کاهش یافته بنابراین دولت سهمی از آموزش و پرورش کم نکرده است و در این جلسه از مجلس تقاضا کردیم که سهم ما را مطابق آنچه دولت تعیین کرده، منظور کنند.

بیش از ۸۹ درصد مدارس کشور مدارس دولتی است
او توسعه کیفی مدارس دولتی را اصلی‌ترین سیاست آموزش و پرورش دانست و گفت: بیش از ۸۹ درصد مدارس کشور مدارس دولتی است و ما موظف به ارائه خدمات با کیفیت در آن هستیم و با قاطعیت از آن‌ها حمایت خواهیم کرد. البته در کنار مدارس دولتی، مدارس غیردولتی هم قرار دارند که کمک بسیار خوبی به آموزش و پرورش می‌کنند و ۱۱ درصد از دانش آموزان در مدارس غیر دولتی تحصیل می‌کنند.

حاجی میرزایی درخصوص تامین نیروی انسانی از طریق ظرفیت دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی گفت: ابتدا باید وضعیت استخدامی ۸۰ هزار نفر از افرادی که در آموزش و پرورش شاغل هستند و هنوز تعیین تکلیف نشده اند مشخص شود، سپس به هر میزان که نیاز به نیروی انسانی بود بر حسب استان، منطقه وجنسیت، ظرفیت‌های لازم را در دانشگاه فرهنگیان و شهیدرجایی ایجاد خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر مسیر ورود به آموزش و پرورش از سه طریق دانشجومعلمان تعهد ۴ ساله، ماده ۲۸ و تبدیل وضعیت افراد می‌باشد که مجموعه این‌ها تا سال ۱۴۰۴ به تعادل می‌رسد و نیروی انسانی مورد نیاز ما تامین خواهد شد.