آموزشیاران نهضت سال 92 به بعد متقاضی استخدام در آموزش‌ و پرورش

 آموزشیاران نهضت سال 92 به بعد متقاضی استخدام در آموزش‌ و پرورش

پس از تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادی قبل از سال ۹۱ در آموزش و پرورش هم‌اکنون نیروهای سال ۹۲ به بعد متقاضی استخدام هستند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ وضعیت قرمز کمبود معلم را برای نخستین بار اسفندیار چهاربند، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی وقت وزارت آموزش و پرورش در سال 97 اعلام کرد؛ او گفت که تا سال 1401 خروج نیرو از آموزش‌و پرورش خارج از عرف متداول است در سال 97 حدود 65 هزار نفر مشمول بازنشستگی هستند که پیش‌بینی می‌کنیم 55 هزار بازنشسته شوند و اگر بدین صورت که تا امروز بوده واکنش نشان داده شود، شدت کمبود نیرو تا سال 1399 آموزش و پرورش را از پا در می‌آورد!

تا جایی که برخی کارشناسان می‌گویند از 394 هزار نیروی جذب‌ شده در 10 سال گذشته بیش از 197 هزار نفر (50 درصد) بدون در نظر گرفتن کیفیت و شیوه‌‌های علمی سنجش صلاحیت‌‌های حرفه‏‌ای به کار گرفته شده و عموماً به استناد مجوزها و مصوبات موردی و از طریق اعمال فشار مجلس استخدام شده‏‌اند.

هم‌اکنون با تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی قبل از سال 91 و استخدام آنها در آموزش و پرورش تا سال 1400، این بار نیروهای سال 92 به بعد متقاضی تعیین تکلیف و استخدام در آموزش و پرورش شدند.

جمعی از آموزش‌دهنده‌های نهضت سوادآموزی که از سال 92 به بعد فعالیت خود را شروع کردند در تماس با خبرگزاری تسنیم خواستار تعیین تکلیف خود و فراهم شدن زمینه‌ برای استخدام در آموزش و پرورش شدند.

آنها می‌گویند که در طول هفته‌های اخیر، دو بار مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواستار تعیین تکلیف و استخدام هستند.

وزیر آموزش و پرورش: قید استخدام را بزنید!

این در حالی است که پیش از این محسن حاجی میرزایی؛ وزیر آموزش و پرورش درباره تقاضای مربیان پیش‌دبستانی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی که از سال 92 به بعد فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، گفته بود: قانون درباره افرادی که بعد از سال 92 به اشکال مختلف با آموزش و پرورش همکاری کردند تعهد ایجاد نکرده است؛ توصیه بنده به افرادی که در این سال‌ها با آموزش و پرورش همکاری کردند این است که در آزمون‌های مربوطه شرکت کنند یعنی اگر لیسانس دارند در آزمون ماده 28 و اگر دیپلم هستند از طریق دانشگاه فرهنگیان وارد آموزش و پرورش شوند.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که برخی از این افراد سنشان بالا رفته و نمی‌توانند در آزمون استخدامی یا دانشگاه فرهنگیان متقاضی شوند، گفت: روزی که این افراد به آموزش و پرورش آمدند، آگاه بودند تعهدی برای استخدام آنها وجود ندارد و این افراد باید قید استخدام را بزنند.