دیوان محاسبات از صندوق ذخیره فرهنگیان تحقیق و تفحص می‌کند

دیوان محاسبات از صندوق ذخیره فرهنگیان تحقیق و تفحص می‌کند

عادل آذر در حاشیه نشست روز سه‌شنبه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس گفت: بعد از ارائه گزارش بیشتر درباره صندوق ذخیره فرهنگیان و لزوم نظارت دیوان محاسبات بر این صندوق بحث و بررسی انجام شد.

رییس دیوان محاسبات با اعلام تشکیل هیات ویژه حسابرسی ارزهای صادراتی، گفت: با درخواست اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار شد با تصویب مقررات جدید، دیوان بتواند بر صندوق ذخیره فرهنگیان نظارت و از آن تحقیق و تفحص کند.

 

عادل آذر در حاشیه نشست روز سه‌شنبه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به ارائه گزارشی از تفریغ بودجه دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات در این جلسه اظهارداشت: بعد از ارائه گزارش بیشتر درباره صندوق ذخیره فرهنگیان و لزوم نظارت دیوان محاسبات بر این صندوق بحث و بررسی انجام شد.

 

رییس دیوان محاسبات افزود: در کمیسیون آموزش و تحقیقات مقرر شد با تدوین حکمی، دیوان محاسبات بتواند به‌شکل برخط روی صندوق ذخیره فرهنگیان نظارت داشته باشد و احتمالا تحقیق و تفحص مجددی هم جدای از تحقیق و تفحص از این صندوق در دور دهم مجلس توسط دیوان انجام شود.

 

تدوین راهکارهایی برای کارآمدسازی نظام نظارتی کشور

 

آذر با بیان اینکه دیوان محاسبات تاکنون نظارتی بر نحوه کار صندوق ذخیره فرهنگیان نداشته است، تصریح کرد: این شرکت مختص بازنشسته‌های آموزش و پرورش بوده و غیردولتی محسوب می‌شود و به همین دلیل در حوزه محاسباتی ما نبود، اما امروز کمیسیون خواست تا به گونه‌ای با اصلاح قوانین، دیوان محاسبات بتواند بر این صندوق نظارت مستقیم داشته باشد.

 

رییس دیوان محاسبات تاکید کرد: فعلا تا تصویب قوانین جدید و ابلاغ آن فرایند ۹ ماهه‌ای طی می‌شود و تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را کلید می‌زنیم.

 

وی بیان کرد: بحث ارتقای کیفیت نظارت بر دستگاه‌های اجرایی به‌شکل کلان و تدوین راهکارهایی برای کارآمدتر شدن نظام نظارتی در کشور هم در ادامه جلسه مطرح شد، تعدد دستگاه‌های نظارتی و همپوشانی آنها با یکدیگر، ضعف قوانین، کمبودها و ابهامات مشکلاتی را ایجاد کرده که باید تلاش کرد، در بُعد دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم قوانین جدیدی برای رفع نواقص مصوب شود.

 

تشکیل هیات ویژه حسابرسی به ارزهای صادراتی

 

آذر همچنین در بحث دیگری با اشاره به اقدامات دیوان محاسبات برای بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به بانک مرکزی عنوان کرد: ارز صادراتی عمدتا مختص به بخش خصوصی بوده و براساس اعلام دولت بخش عمده‌ای از ارز صادراتی توسط آنها بازنگشته است.

 

رییس دیوان محاسبات ادامه داد: یکسری از دستگاه‌ها متولی تعریف مکانیسم‌هایی برای تضمین بازگشت ارز به کشور بودند، دستگاه‌های متولی دولتی مانند وزارت صمت، گمرگ، بانک مرکزی و هیات دولت که قرار بود حسابرسی‌ها را براساس نظامات تعریف شده، انجام دهند و با نظارت و دریافت ضمانت‌های حقوقی و مادی از صادرکنندگان، ارزهای صادراتی را احصا کنند که متاسفانه دولت اکنون از عدم بازگشت ارزهای صادراتی گلایه‌مند است.

 

آذر با بیان اینکه دیوان محاسبات تصمیم گرفت تا هیات ویژه حسابرسی را برای رسیدگی به این موضوع تعریف کند، یادآور شد: این هیات از دو هفته پیش شکل گرفته و در حال نهایی کردن گزارشی هستیم تا به موجب آن اگر دستگاه‌های دولتی تقصیر یا عملکرد خوبی داشته‌اند به اطلاع مردم برسانیم.